Všetci vieme o Fínsku pár základných informácií. Obyvateľov asi toľko ako Slovensko, rozloha omnoho väčšia, chladnejšia klíma, jazero na každom kroku, sauny a Laponsko. Vysoká životná úroveň, rozvinuté školstvo, kvalitný hokej a tak trošku bezcitný ľudia. Tieto veci sú známe takmer každému. Fínsko je však oveľa viac. Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že je len málo ľudí, ktorých by tento štát niečím neoslovil. Príroda je tam tak nádherná, že sa vám často nechce nič robiť len pozerať a obdivovať to.

jezero

Cestovateľský tip odo mňa – ak sa rozhodnete navštíviť tento štát nehľadajte si ubytovanie v meste. Je tam mnoho chatiek na maličkých ostrovčekoch, ktoré ľudia prenajímajú turistom. Pri troške šťastia budete mať celý ostrov len pre seba, pár metrov od chaty jazero, v ktorom sú zakotvené loďky k voľnému použitiu a samozrejme súčasťou asi úplne všetkých chatiek je sauna, ideálne hneď pri brehu jazera. Nahrejete sa v 70 – 80°C saune a potom skočíte do jazera, ktoré má 20°C. Dokonalý šok pre vaše telo, ale garantujem, že účinky to má ešte blahodarnejšie ako by ste čakali.

Ďalším zaujímavým faktom je to, že v lete je tam tma len pol hodinu až hodinu a v zime je zase tak dlho svetlo. Preto určite odporúčam naplánovať si výlet na leto. Najväčšia paráda totiž prichádza medzi 20:00 – 21:00. Obloha sa zmení na ružovo – oranžovo – fialovú, jazerá túto farbu odrážajú a všetko vtedy nadobudne úplne iné čaro. Je to tak krásne, že vám to vyrazí dych a buď sa budete usmievať ako blázon alebo sa vám bude chcieť plakať od šťastia. Je to pohľad, ktorý každému prajem zažiť.

srub

Čo sa cien týka, neverte všetkému, čo počujete. Áno, za ubytovanie si priplatíte, ale potraviny majú porovnateľné ceny ako u nás a kvalitu podstatne vyššiu. Uznávam, že nejde o najlacnejšiu verziu dovolenky avšak aspoň raz a život to určite stojí za to.

Fínsko. Na jeho návštevu som sa vôbec netešila, ale zamilovala som sa do neho v priebehu prvých pár chvíľ.