Keď sa povie Fínsko, tak vás ako prvá vec asi napadne sauna, hokej a práve prírodné krásy. Môže vám ponúknuť arktické podnebie na zamrznutých pláňach Laponska ale aj teplé stredoeurópske klíma na juhu. Nechýbajú tu ani piesčité pláže, na ktorých môžete leňošiť a prevádzkovať rad letných športov do neskorých hodín vďaka letnému slnovratu. Krajina je tu rovinatá s nízkymi kopcami. Záleží len na vás, ako si predstavujete svoju vysnívanú dovolenku.
zasněžené silnice
V tejto krajine budete rozhodne potrebovať angličtinu, fínsky totiž asi väčšina z nás nevie. Budete tiež potrebovať nejakú hotovosť v eurách.
Pre milovníkov prírody je to pravý raj. Fínsko patrí medzi krajiny, ktoré sa starajú o svoje prírodné kráľovstvo čo najviac. Skutočný raj ale nájdete viac na sever, kedy s ubúdajúcim počtom môže príroda roztiahnuť svoje divoké krídla. Synonymom dobrodružstva je práve Laponsko.
interiér sauny
Nájdete tu celý rad národných parkov a rezervácií. Veľká časť ich takto bola vyhlásená v posledných desaťročiach. Až na výnimky je vstup do nich neobmedzený, takže sa sem môžete smelo vydať napríklad len so stanom a spacím pytlom na chrbte. Nie je nič romantickejšie než noc strávená pod hviezdnou oblohou.

Ak sa chcete vypraviť do niektorého z národných parkov, pozrite sa najprv na webové stránky Outdoors.fi, kde nájdete dôležité informácie a tipy na trasy a zaujímavé výlety. Vaše ďalšie kroky by mali viesť do návštevníckeho centra, kde si môžete zakúpiť mapy a dozviete sa mnoho zaujímavostí o danej oblasti. Kvalita značenia je tu veľmi premenlivá.

Medzi najznámejšie z nich patrí napríklad Oulanka, ktorá je preslávená chodníkom, ktorý sa volá Medvedí okruh. Čakajú vás husté lesy a zurčiacie bystriny. Národný park Urho Kekkonena je pomenovaný po najslávnejšom fínskom prezidentovi, ktorý túto krajinu veľmi miloval. Jej čaro je skutočne neprehliadnuteľné a ukáže vám to najlepšie z celého Laponska. Ak budete tráviť väčšinu vášho času v hlavnom meste, môžete sa zastaviť na skok v parku Nuuksio. Najmenším parkom je Repovesi, kde nájdete rozoklané skaly a nádherné jazerá.
zvíře na pastvě
Ak vás viac zaujímajú pamiatky, môžete navštíviť predovšetkým hlavné mesto Helsinki s jeho bohatou históriou, kde nájdete katedrály, pevnosti aj námestí. Mohol by sa vám páčiť aj hrad v meste Turku. Alebo môžete navštíviť Ježiška v Laponsku. Ak to nestihnete, pošlete mu list.
Fínsko je to pravé miesto pre túhu po pokoji v súlade s prírodou a aktívny odpočinok.