Cyprusový kompost
Tento substrát je vhodný pri chove viacerých druhov živočíchov, ale taktiež terárijných rastliniek. Hodí sa napríklad pre suchozemské korytnačky, mloky, niektoré druhy hadov, jašterice a pavúky.

hnyz
 
Pôda z džungle
Ide o čisto prírodnýprodukt, ktorý najčastejšie nájdete pod názvom „ Jungle Earth“. Ide o zeminu zo skutočnej džungle. Takže jej zloženie vyhovuje druhom zvierat z takýchto klimatických podmienok. Základom je, aby pre svoj život potrebovali vyššiu vlhkosť, hovoríme teda najmä o plazoch. Jej vzhľad je veľmi prirodzený, takže sa hodí do každého terária.
 
Piesok
Jednou z alternatív je použite špeciálne upravených pieskov. Sú zbavené chemikálií, nečistôt a choroboplodných zárodkov. Piesok navyše dokáže veľmi dobre udržiavať teplo, preto je vhodnou voľbou na chladnejšie obdobie roka. Hodí sa pre všetky druhy terárijných zvierat. Ak sa chystáte na rozmnožovanie vášho chovu, je ideálny ako podstielka na miesto, kde majú zvieratá naklásť vajíčka.

had
 
Bukové štepy
Bukové štepy sú vhodnou podstielkou v podstate pre všetky terárijné zvieratá. Ide o čisto prírodný produkt. Medzi jeho pozitívne vlastnosti patrí najmä to, že je úplne bezprašný. Dokáže vytvoriť dostatočne hygienické prostredie, takže sa nemusíte báť množenia choroboplodných zárodkov a mikróbov.
 
Jedľová kôra
Táto podstielka má jednu veľmi praktickú funkciu, a to že dokáže pohlcovať nepríjemné pachy a väčšie nečistoty. Je vhodná pre plazy, ktoré obľubujú vlhké prostredie.
 
chameleon

 Špeciálne zmesi
Na trhu nájdete aj špeciálne zmesi terárijných substrátov. Každý z nich má rozdielne vlastnosti, preto sa hodí pre iný druh zvierat, alebo terárijných rastlín. väčšinou je pred jeho použitím potrebná krátka príprava. Nasype sa do nádoby, kde sa zaleje vodou a nechá napučať. O konkrétnom substráte sa poraďte priamo v predajni c chovateľskými potrebami.