·         Nastavenie teploty     Teplotu miestnosti upravujú normy, ale ideálna teplota je pre každého iná. Bežne sa uvádza, že normovaná teplota pre obývaciu izbu je 22 stupňov. Majme však na pamäti, že zníženie teploty o 1 stupeň, predstavuje úsporu energie až 6%. Na chodbách, schodiskách a v neobývaných miestnostiach môže byť chladnejšie. Tiež cez noc, alebo keď nie sme doma, možno teplotu znížiť.
 vilová čtvrť rodinné domy
·         Voľné radiátory        Aby teplo z radiátorov rovnomerne a voľne prúdilo do miestností, nesmie stáť v ceste nábytok. Hlavne, potom spodná časť radiátora, kde sa nasáva chladný vzduch, musí byť voľný. Nezakrývajte kúrenie ťažkými závesmi ani na nich nesušte žiadne oblečenie. Ako sa hovorí, radiátory musia do miestnosti vidieť. Čím sú viac vidieť, čím sú menej zakryté, tým sa lacnejšie zahrejete.
 
·         Čistota radiátorov     Kúrenie, radiátory zanesené prachom a špinou majú oveľa menšiu účinnosť. Navyše nečistoty sa prepaľujú a radiátor nepríjemne zapácha. Čas od času je dobré radiátor vysať vysávačom a zbaviť ho tak prachu.
 
·         Chytrá fólia   Umiestnite za radiátor na stenu špeciálnu reflexnú fóliu. Cez stenu za radiátorom totiž uniká relatívne veľa tepla. Dobrá investícia v rádoch pár Eur, Vám pomôže odraziť až 90% tepelného žiarenia späť do miestnosti a tým značne ušetriť.
 
·         Izolácia rozvodného potrubia          Zaizolujte vždy starostlivo teplovodné potrubia, ktoré cestou od kotla k radiátorom pretínajú nevykurované miestnosti alebo vedenia v podlahe a vo stenách. Obalené rúrky izoláciou zabránia únikom tepla tam, kam nepotrebujeme.
 
·         Varíme          Veľmi dôležité pri varení je správna veľkosť hrnca. Šírka hrnca by mala vždy približne zodpovedať šírke varnej platničky. Keď postavíte príliš malý hrniec na veľkú platničku, uniká veľa energie zbytočne okolo.
 dřevěný domek
·         Na hrniec patrí pokrievka    Pri varení je skutočnosťou, že pokrievka hrncom naozaj pristane. A nielen že pristane, ale aj pomáha usporiť teplo. Ak varíte bez pokrievky, zvyšuje sa spotreba tepla až o 150%.
 
·         Menej vody býva niekedy viac         Neplňte zbytočne hrniec vodou až po okraj. Vajíčka, alebo zemiaky nemusí byť kompletne celé ponorené. Ak budete ohrievať namiesto 250 ml vody rovno celý jeden liter, spotrebujete o 75% viac energie.