Piesková sviečka je voskovou sviečkou zhotovenou v piesku. Je to zábavné a jednoduché, môžete ich vyrobiť vo všetkých možných tvaroch a veľkostiach a vždy budú iné.
Tu je postup:

svíčka
 
1)  Vyberte si predmet s plochým dnom a hladkými stenami, ktorý poslúži ako forma. Môže sa zužovať smerom nadol ako miska ale nemalo by to mať nič čo by trčalo do strán, napríklad uško.
Môže to byť:
plechovka, pohár, podlhovasté sviečky
kocky, kvádre, kockové sviečky
mušle, ulity
 
2)  Veľkú nádobu naplňte navlhčeným pieskom. Uistite sa, že piesok je dobre utlačený a povrch je hladký. Môžete použiť čokoľvek: vedierko, misu, plastovú alebo sklenenú nádobu. Čokoľvek ale použijete, musí mať dvojnásobok výšky sviečky, ktorú chcete vyrobiť.
 
Najlepšie je použiť piesok s čo najjemnejšou textúrou. Rovnomerné navlhčenie je dôležité.
 
3)  Vtlačte do piesku objekt, ktorý ste vybrali (pohár, plechovku atď). Stlačte ho až úplne nadol až kým jeho okraj nie je zarovno s povrchom piesku. Pre kratšiu sviečku vtlačte predmet do piesku iba čiastočne.

svíčky
 
4)  Potom predmet veľmi opatrne vytiahnite bez toho aby ste porušili tvar, ktorý sa vytvoril. Ak ste náhodou omylom porušili steny v piesku, narovnajte ich rukou.
 
5)  Do vytvarovaných vnútorných stien môžete povtláčať kamienky, morské sklo, malé mušličky, ulity atď. Nevtlačte ich úplne aby predmety po naliatí vosku zostali zaliate vo sviečke a nevypadávali von.
 
6)  Knôt aj s kovovým plieškom opatrne položte na dno. Dbajte na to aby knôt bol dostatočne dlhý, môžete ho neskôr skrátiť. Aby sa knôt nepohol pri nalievaní vosku, prichyťte ho medzi dve špajdle položené krížom cez otvor.
 
7)  Odmerajte si potrebné množstvo vosku a roztopte ho vo vodnom kúpeli na 120°C-130°C. Ešte doň nepridávajte vôňu ani farbu. Vysoká teplota by mohla zničiť jedno aj druhé.
 
8)  Roztopený vosk opatrne vlejte do pieskovej formy až po vrch. Je v poriadku ak vosk začne klesať a trochu sa vpije do piesku! Nechajte ho vychladnúť a stuhnúť.
 
9)  Znova roztopte menšie množstvo vosku na teplotu 80°C, pridajte doňho farbu a vôňu a nalejte na vrch sviečky. Nechajte znova vychladnúť najlepšie do druhého dňa.
 
10)  Na druhý deň sviečku vyhrabte z piesku a očistite ju štetcom. Na zachovanie autentickosti môžete trochu piesku ponechať na stenách. Spodok môžete zarovnať alebo orezať nožíkom.