Každé podnikanie si zo začiatku pochopiteľne žiada premyslený plán a minimálne predstavu, v akom odvetví začať. Ten správny smer môžeme vybrať na základe viacerých faktorov a porovnaní kladov so zápormi, v neposlednom rade reálneho zváženia našich skúseností a znalostí. Dôležité je však aj pozrieť sa okolo seba a vidieť, aké služby dnes ľudia uprednostňujú a zvážiť, či im začneme ponúkať niečo nové a revolučné, alebo sa skôr inšpirujeme niečim overeným a relatívne často žiadaným.

dolary

  • Myslím si, že ak to s podnikaním myslíte vážne, tento plán už máte premyslený a pokiaľ nie, tak sa spoločne pozrieme na základné, no pre podnikanie v podstate veľmi dôležité úvahy, na aké by ste si mali vopred úprimne odpovedať.

zavřeno
Je celkom logické, že by ste sa mali zamerať na odvetvie, v akom máte niekoľkoročné skúsenosti a znalosti, najlepšie v obore, v ktorom ste už pracovali. Nielen kvôli manuálnym zručnostiam, ale v prípade podnikania skôr kvôli dostupným kontaktom, renomé a skrátka dostatočnému prehľadu, ako to v danom odvetví funguje. Na druhej strane je ale pravda, že niektorí zamestnávatelia dajú do zmluvy podmienku, na základe ktorej po skončení pracovného pomeru nemôžete v danom odvetví na určitý čas podnikať. Ak patríte k zamestnancom štátnej správy, začať podnikať vo svojom obore počas pracovného pomeru je dokonca zakázané.
Smer podnikania sa môže zakladať i na vašom hobby a záľubách, najviac pozitívnou stránkou v tomto smere je fakt, že sa budete venovať činnosti, ktorá vás baví a vlastne ju speňažíte. Ak vás daná práca úprimne baví, je to asi tá najlepšia motivácia a máte predpoklady vyťažiť z nej osobné maximum.

pekárna

Pokiaľ sa na vec pozrieme skôr z hľadiska zisku, dôležitým ukazovateľom je trh a záujem verejnosti o konkrétne služby alebo tovar. Ak hľadáte o niečo istejšiu cestu a svoje podnikanie chcete stavať na pevných základoch, skúste sa inšpirovať fungujúcimi a ziskovými prevádzkami. Na druhej strane tu však vzniká negatívna stránka spojená s vyššou pravdepodobnosťou konkurencie. Preto by bolo na mieste, ak by váš podnik zaujal lákavými detailmi. V inom prípade ho môžete prevádzkovať na mieste, kde je po týchto službách núdza.