Kustovnica čínska, wolfberry, alebo GOJI. Tento krík sa dnes už úplne bežne pestuje aj u nás. Plody sú nesmierne zdravé a navyše táto rastlina porastie takmer kdekoľvek, a to s minimálnou starostlivosťou. Nejakú pozornosť mu však predsa len venovať musíte.

goja
 
Tajomstvom úspechu je správny rez
 
Aby vám kustovnica rodila, musíte ju správne orezať. Inak bude rásť do výšky a šírky, no plody sa na nej neobjavia. Rez by sa mal vykonávať druhý rok po vysadení, ale ak ste to nestihli, nerobte si starosti. Orezať ju môžete pokojne aj neskôr. Poznáme dva typy rezu.
 

  1. Zo zeme necháte vyrastať len hlavný kmeň. Všetky ostatné výhony orežete, a to približne do dvoch tretín výšky kríku. Ostatné bočné výhony zrežte na dĺžku okolo siedmych až desiatich centimetrov.
  2. Zo zeme necháme vyrastať šesť kmienkov. Do tretiny kríku orežeme všetky bočné výhony a tie, ktorú vyrastajú vyššie skrátime rovnako ako v prvom prípade.

 
Nesmie mu byť teplo
 
Počas leta sa môžete stretnúť so situáciou, že lístky na kríku začnú žltnúť. Dôvod je veľmi prostý. Je mu jednoducho teplo. Tento problém vyriešite veľmi jednoducho, a to tak, že ho poriadne polejete. Táto rastlina vo všeobecnosti nemá rada sucho. Ak teda dlho neprší, pre istotu ho zalejte. Pomôže aj pokrytie pôdy slamou, alebo suchým lístím, priamo okolo kríku.

wolfberry
 
So slnkom opatrne
 
Problémy s plodením môže spôsobovať aj nesprávne miesto. Rastlina síce potrebuje dostatok slnka, ale nie priame slnečné lúče. Ideálny je polotieň, respektíve miesto kde slnko nesvieti celý deň.

 

Ako GOJI úspešne rozmnožiť

 
Na rozmnožovanie zo semien radšej zabudnite. Rastlinku si najlepšie rozmnožíte z odrezkov. Tie môžete odobrať v lete, ale pokojne i v zime. Je najlepšie, ak odstrihnete asi pätnásť centimetrový konárik z vrcholu, alebo bočných výhonkov. Zbavte ho spodných listov a zastrčte do pôdy.