Každý sa už možno stretol s pojmom torrenty, či uTorrent. Otázne však je, či túto skvelú službu využívame. Ja osobne som ju využil nejeden krát a myslím si, že pomôže i tým, ktorí túto službu viac-menej ignorujú. Je to škoda, nevedia o čo prichádzajú.

stahování

Program uTorrent a samotné súbory, torrenty, nám umožnia stiahnuť súbor v naozaj vysokej rýchlosti. Sú vhodné, hlavne pokiaľ chceme stiahnuť väčší súbor a nechce sa nám dlho čakať.

•         Pokiaľ natrafíte na torrent, ktorý má viac seederov než leecherov, počítajete s tým, že súbor bude stiahnutý naozaj rýchlo, môžeme počítať s  priemernou rýchlosťou odberu aj okolo 600 Mb/s, možno i o niečo viac či menej, každopádne ozaj slušná rýchlosť. Skvelé, však?
Hlavne ak zoberieme do úvahy, že stránky umožňujúce bezplatné sťahovanie, vám v tom lepšom prípade doprajú rýchlosť priemerných 250 Mb/s, maximálne 300 Mb/s. Použiť uTorrent je v tomto smere určite rýchlejšou voľbou, takisto bezplatnou, nie je potrebná ani registrácia.

Ako postupovať?
V prvom rade je potrebné stiahnuť a nainštalovať program uTorrent. / Nájdete ho ľahko, bezplatne, ako bežný softvér na internete./
Potom zavítate na niektorú zo stránok, na ktorej sú miesto klasických súborov RAR uložené torrenty. Hudba, videá, filmy, videohry, všetko tu má podobu torrentov, ktoré sú menšie než 1 MB. Pritom vravíme o výbere normálnych filmov, či namakaných hrách typu GTA V. Takýto torrent si stiahnete do počítača a spustíte ho cez nainštalovaný softvér uTorrent. Potom už len pár sekúnd počkajte a zbadáte tú skvelú rýchlosť, ktorou sa začne reálne médium sťahovať.

ikona

O vysokej rýchlosti však nevravíme vždy
Tu je potrebné uprednostniť torrent, ktorý má v rámci možností čo najviac seeds a čo najmenej leechers. Môžu sa označovať i skratkami S /seed/ a L /leecher/.
Seeds je označenie užívateľov, ktorí už majú dotyčný súbor uložený v počítači, pričom majú pustený uTorrent a tento súbor seedujú, teda umožňujú, aby ho ostatní užívatelia sťahovali rýchlejšie.

Leechers značí pravý opak. Značí užívateľov, ktorí momentálne cez uTorrent súbor ešte len sťahujú, rovnako ako Vy. Teda logicky leechers sťahovanie spomaľujú.