Začnite so vzájomným vzťahom
Ľudia sa musia naučiť plaziť predtým, ako chodia, a podobne sa musia vtáky naučiť dôverovať skôr, než rozprávajú. Čokoľvek, čo môžete urobiť na vybudovanie a posilnenie vášho vzťahu so svojím domácim miláčikom, bude viac chcieť komunikovať s vami.
Pokiaľ ide o spájanie s vtákmi, cieľom je prinútiť ich, aby vás spájali s niečím pozitívnym, povedal. Mohlo by to byť nejaká maškrta, poškriabaniu hlavy alebo verbálna chvála. Chceli by ste byť vnímaní ako poskytovateľ dobrých skúseností, takže vták je povzbudený, aby s vami komunikoval.

pták

Potom nájdite jeho obľúbenú dobrotu
Podobne ako pri výcviku akéhokoľvek zvieraťa, učenie vtáka hovoriť začína rozkladaním požadovanej činnosti na malé, ľahko zvládnuteľné správanie a potom postupne zvyšovať náročnosť.
Zatiaľ čo niektorí vtáci sú motivovaní fyzickou náklonnosťou, väčšina z nich je ochotná tvrdo pracovať pre chutné jedlo. Skúste experimentovať s arašidmi, slnečnicovými semienkami alebo malými kúskami sušienok. Vo všeobecnosti môžu mať vtáci takmer všetko, čo jeme, okrem avokáda, čokolády a slaných jedál. Odporúča sa tiež vyhnúť sa čokoľvek s kofeínom.

papagáj

Vyberte si jednoduché slovo a neprestávajte ho hovoriť
Ak chcete povzbudiť vášho kamaráta, aby vás napodobňoval, vyberte jednoduché slovo, ktoré je jedno alebo dvojslabičné. Hovorte to opakovane počas dňa, s použitím rovnakého tónu a spárujte ho s odmenou. Vtáky Vám budú venovať pozornosť a robiť to, čo chcete, ak im dáte niečo, za čo budú pracovať.
Dobré štartovacie slová zahŕňajú „ahoj“, „čau“ a meno vášho vtáka, ak nie je príliš zložité.
Niektorí vtáci Vás začnú napodobňovať za pár dní. Iným to môže trvať niekoľko mesiacov. Ale s dostatočným opakovaním, bude si vták spájať zvuky, ktoré robíte s maškrtou a pozitívnymi interakciami.

ara

Udržujte požadované správanie
Niekedy sú vtáky príliš dobré pri napodobňovaní zvukov v ich prostredí. Môžu začať napodobňovať pípnutie mikrovlnnej rúry, zvuk odpadkového kamiónu alebo nadávky ktoré počuje príležitostne od svojho majiteľa.
Ak sa Váš vták naučí nežiaduce slová alebo nepríjemné zvuky, jednoducho to ignorujte. Nekričte na nich a ich netrestajte. Odíďte z izby alebo sa im otočte chrbtom, časom pochopia, že to sú nežiaduce slová a prestanú ich používať.