Už po dlhé roky nás sprevádzajú hypotetické fámy o peniazoch a bohužiaľ, stále viac a viac ľudí im verí. Poďme sa teda pozrieť na pár najznámejších mýtov o peniazoch.
- Bez pôžičiek a úverov sa nedostanem na svoju vysnívanú univerzitu
Myšlienka, ktorá neustále naháňa strach študentom a demotivuje ich pri ceste ku kvalitnému vzdelávaniu. Ak chcete dosiahnuť vysoký cieľ, treba vynaložiť i veľkú námahu a preukázať vytrvalosť. To ale nedosiahnete študentskými pôžičkami a úvermi. Ide síce o najjednoduchšiu metódu, ktorá vám hneď vyrieši situáciu, ale o efektivite a užitočnosti sa tu veľa nedá rozprávať.
Lepší a účinnejší spôsob je využiť svoj potenciál a znalosti. Ako? Tu je zopár možností:
- Na mieru stavaná brigáda v oblasti Vášho záujmu, pri ktorej budete mať možnosť rozvíjať svoje schopnosti a zároveň zarobiť si na štúdium.
- Jazykové znalosti: chcete študovať v zahraničí? Stačí zvládnuť celosvetovo uznávané testy ako napríklad IELTS. Existuje množstvo univerzít, ktoré ponúkajú atraktívne štipendiá za zvládnutie takýchto testov nad určitý level.
- Dobrý študent s výbornými výsledkami:Usilovnosť a plnenie svojich povinností sa vždy vypláca. Ak ste aktívny študent a dosahujete vynikajúce výsledky počas štúdia, v oblasti výskumu, športovej či umeleckej činnosti, ste o krok bližšie k vašej vysnívanej univerzite prostredníctvom rôznych motivačných a prospechových štipendií.
2. Investovať na burze je príliš riskantné
Na burze je ľahké prísť o veľa peňazí. Chamtiví a skúsení obchodníci z Wall Street si vždy nájdu cestu ako ma ľahko obalamutiť. Pre istotu stavím na nižší zisk, kým to bude znamenať menší risk. Tieto myšlienky sú len mýty ľudskej naivity a ľahostajnosti.
Skutočnosť je ale taká, že po dlhšom čase sa burza pohybuje len jediným smerom, a to nahor. Keď sa človek rozhodne investovať svoje peniaze, je samozrejmosťou rátať aj s rizikom a občasnými pádmi. Bez prehry by sme nepoznali výhru. Práve takéto malé prekážky a zlyhania nás robia skúsenejšími a predvídavejšími. Pri obchodovaní prostredníctvom burzy treba byť trpezlivý, stačí dodržiavať pár investičných pravidiel a po čase dosiahnete zisk s minimálnym rizikom.
3. Nemôžem investovať, lebo nie som bohatý
Mýtus. Áno, pre niektorých môže slovo investovať v ušiach rezonovať luxusne, ale pravda je taká, že to “luxusné” môže byť súčasťou i života každého z nás. Žijeme v 21. storočí a na to, aby sme svoje peniaze správne investovali, nemusíme byť milionármi a osobnosťami s piatimi autami na dvore.
Takzvané mikroinvestovanie je v dnešnej dobe stále viac a viac populárne. Povedzme, že sa rozhodnete investovať hodnotu vo výške 70 dolárov mesačne. Výsledok? Pri priemernom ročnom výnose (niečo okolo 7%) by ste do 35 rokov mohli naakumulovať až 100,000 dolárov. Nemusí ísť len o takéto veľké sumy, mikroinvestovanie funguje aj pri menších finančných cieľoch. Stačí začať s nenápadnými piatimi dolármi – najlepšie investovanie by malo byť predsa pohodlné a bez obáv. A práve o tom je mikroinvestovanie.