Často krát mnoho žiakov už na základnej škole má možnosť absolvovať prednášku o tom, ako veľmi je dôležité vedieť nakladať s peniazmi. Existuje veľa spoločností, ktoré sa snažia upozorniť žiakov už od skorého veku, kedy ešte žiadne financie nemajú, akým chybám sa majú vyhýbať. Nie len škola to má deti učiť, ale taktiež aj rodičia by mali svoje deti učiť ako peniaze fungujú. Napríklad už od mladého veku by mali vedieť, že peniaze na nejakú hračku alebo sladkosť dostanú, až keď si ju zaslúžia, pretože tak to funguje aj v bežnom“ dospeláckom“ živote. Nikto nedostane peniaze iba tak, každý ich dostane za nejakú prácu.

dolary

Hlavne mladí ľudia, keď sa dostanú k svojim prvým zarobeným peniazom robia chybu, že si tieto peniaze začnú až moc užívať. Väčšinou mladí ľudia, keď začnú čerstvo pracovať, tak bývajú u svojich rodičov, ktorí sa o nich starajú a platia všetky náklady na vodu, elektriku, jedlo a všetky náklady spojené s bývaním. Zrazu takýto mladý človek, ktorý zarába a nemusí sa o nič starať, má pocit, že má veľa peňazí, pretože všetko, čo zarobí je jeho a môže to minúť na čo chce. Väčšinou v tomto období si mladí ľudia zvyknú na luxus a život s peniazmi berú veľmi jednoducho.

peněženka

Problém nastáva práve v okamihu, keď sa títo ľudia majú osamostatniť, založiť si rodiny a starať sa o ne. V tejto chvíli prichádzajú na to, že život nie je taký jednoduchý, a že urobili veľkú chybu, keď rozhadzovali peniaze za veci, ktoré ani nepotrebovali. Mladí ľudia si až teraz uvedomujú, že to že žili s rodičmi, ktorí sa o nich starali bola perfektná príležitosť na našetrenie si nejakých peňazí, aby štart do samostatného a nového života bol jednoduchší. Toto je chyba, na ktorú rodičia zabúdajú svoje deti upozorniť, pretože sú si vedomí, že už sú dospelí, a že sú to ich peniaze, ale taká rada mladému človeku iba pomôže.