Kuchyňa je srdcom domova. V nej trávime veľa času, varíme, večeriame, obedujeme, raňajkujeme a pijeme kávu. Je miestom stretnutia rodiny po náročnom pracovnom dni aj oáza skvelých chuťových zážitkov. Popri správnom rozvrhnutí pracovnej dosky a spotrebičov by ste nemali zabúdať ani na to správne osvetlenie. Jeho výber býva často podceňovaný.svetlo.jpg
Málo osvetlená kuchyňa môže znepríjemniť aj predĺžiť prípravu jedla či stolovanie. Osvetlenie by malo mať oblé hrany. Nedostatok svetla môže viesť aj k zdravotným problémom. Nechcem trpieť bolesťou hlavy, chrbta či nosiť okuliare kvôli zlému osvetleniu. Môže taktiež dôjsť k úrazu pri krájaní zeleniny alebo mäsa. Pri výbere osvetlenia by sme mali premýšľať aj nad celkovým dojmom kuchyne. Nemali by sme vyberať rušivé alebo veľmi agresívne svetlo.
Osvetlenie kuchynskej dosky je pre nás ženy veľmi podstatné. Malo by priamo osvetľovať pracovnú dosku, kde trávime veľa času, kde krájame potraviny. Taktiež by malo osvetľovať aj umývadlo, aby sme mali riady pekne čisté. Pri nedostatočnom osvetlení by naše taniere nevyzerali vôbec lákavo.
Osvetlenie šuplíkov nie je až taká bežná vec. Veľa domácností ho nemá. Avšak doba ide dopredu a my predsa chceme mať krásnu novú kuchyňu plnú moderných vecí.svietidlo.jpg
Mali by sme myslieť aj nad osvetlením sporáka. Je to miesto, kde najviac varíme, preto by sme to nemali zanedbať. Ak chceme mať digestor, mal by byť so svetlom. Svetlo by malo dopadať nad všetky varné plochy na sporáku.
Pre správne osvetlenie kuchyne budeme potrebovať stropné svetlo. To vyberajte podľa výšky stropu a veľkosti miestnosti. Pre nižšie stropy sú vhodnejšie prisadené svetlá. Ak máte vyšší strop, populárne sú LED lustre. Dajú sa umiestniť nad jedálenský stôl, ale taktiež aj nad sporák, pracovnú linku alebo nad barový pult.
Hlavné stropné svetlo možno doplniť aj o tzv. LED pásiky. Sú nenáročné na údržbu a ľahko namontovateľné. Sú vysoko výkonné, čiže silne svietia, ale pritom spotrebujú málo elektriky a zaberajú málo miesta.
Vyberajte vždy podľa citu.